Filters

Showing 86 committees.

Chamber Name Members
House Agriculture Jeffery Harness, Sam Creekmore IV, Rickey Thompson, Johnathan Ray Lancaster, Jerry Darnell, Otis Anthony, Dana Underwood McLean, Stephanie Foster, William (Bo) Brown, Jansen Owen, Ken Morgan, Donnie Bell, Gregory Holloway, Sr., Mac Huddleston, Bill Pigott, Larry Byrd, Lester Carpenter, Steve Massengill, William Tracy Arnold, Nick Bain, Bill Kinkade, Karl Gibbs, Karl Oliver, Vince Mangold, Dan Eubanks, Michael T. Evans, Kenneth Walker, Orlando Paden, Donnie Scoggin, Abe Marshall Hudson Jr. , Kevin Ford, Tracey T. Rosebud, Price Wallace
House Appropriations Bryant W. Clark, Alyce G. Clarke, Angela Cockerham, Sam C. Mims, V, Becky Currie, Earle S. Banks, John W. Hines, Sr., Charles Jim Beckett, Richard Bennett, Mac Huddleston, C. Scott Bounds, Jerry R. Turner, Bill Pigott, Percy W. Watson, John Read, Casey Eure, William Tracy Arnold, Greg Haney, Manly Barton, Randy P. Boyd, Jason White, Chris Brown, Timmy Ladner, Charles Busby, Charles Young, Jr., Lataisha M. Jackson, Karl Oliver, Dana Criswell, Noah Sanford, Steve Hopkins, Vince Mangold, Dan Eubanks, Jeff Hale
House Compilation, Revision and Publication Shanda Yates, Angela Cockerham, Philip Gunn, Thomas U. Reynolds, Jason White, John Thomas (Trey) Lamar, III, Kevin Horan
House Constitution Jeffery Harness, Dana Underwood McLean, Gary Chism, Jeramey D. Anderson, Dan Eubanks, Stacey Hobgood Wilkes, Fred Shanks
House Corrections Otis Anthony, Shanda Yates, Dale Goodin, Kevin Felsher, Angela Cockerham, Nick Bain, Carolyn Crawford, Charles Young, Jr., Jeramey D. Anderson, John G. Faulkner, Karl Oliver, Joel Bomgar, Carl Mickens, Kevin Horan, Rob Roberson, Fred Shanks, Tracey T. Rosebud
House County Affairs Jeffery Harness, Johnathan Ray Lancaster, Jerry Darnell, Solomon C. Osborne, Zakiya Summers, Troy Smith, William Andrews III, Ramona Blackledge, Jansen Owen, Rufus Straughter, Larry Byrd, Thomas U. Reynolds, Carolyn Crawford, Randy Rushing, Jeramey D. Anderson, Rob Roberson, Mark Tullos, Donnie Scoggin, Cheikh Taylor
House Education Clay Deweese, Sam Creekmore IV, Stephanie Foster, Zakiya Summers, Jay McKnight, Daryl Porter, Kent McCarty, Alyce G. Clarke, Angela Cockerham, Jeffrey S. Guice, Gregory Holloway, Sr., Rufus Straughter, Richard Bennett, Mac Huddleston, Larry Byrd, Carolyn Crawford, Manly Barton, Randy P. Boyd, Jason White, Timmy Ladner, Charles Busby, Carl Mickens, Vince Mangold, Rob Roberson, Kenneth Walker, Debra Gibbs, Cheikh Taylor
House Enrolled Bills Troy Smith, Sam C. Mims, V, Stephen A. Horne, C. Scott Bounds, John G. Faulkner
House Ethics Jill Ford, Angela Cockerham, Mac Huddleston, Percy W. Watson, Manly Barton, Cedric Burnett, Vince Mangold, Debra Gibbs
House Executive Contingent Fund Stephen A. Horne, Casey Eure, Carolyn Crawford, John Thomas (Trey) Lamar, III, Christopher M. Bell
House Forestry Brady Williamson, Sam Creekmore IV, Johnathan Ray Lancaster, Jerry Darnell, Troy Smith, Ken Morgan, Bill Pigott, Bill Kinkade, Vince Mangold, Kenneth Walker, Price Wallace
House Insurance Jeffery Harness, Clay Deweese, Gene Newman, Shanda Yates, Jill Ford, Lee Yancey, Jeffrey S. Guice, Earle S. Banks, John W. Hines, Sr., C. Scott Bounds, Jerry R. Turner, Tom Weathersby, Gary Chism, Henry B. Zuber III, William Tracy Arnold, Jody Steverson, Tom Miles, Charles Busby, Oscar Denton, Steve Hopkins, Christopher M. Bell, Dan Eubanks, Michael T. Evans, Jarvis Dortch, Stacey Hobgood Wilkes, Kevin Ford
House Investigate State Offices Gary Jackson, Ramona Blackledge, Stephen A. Horne, C. Scott Bounds, Randall Patterson, John Thomas (Trey) Lamar, III, Lataisha M. Jackson, Jeramey D. Anderson, Stacey Hobgood Wilkes
House Legislative Budget Committee Angela Cockerham, Philip Gunn, C. Scott Bounds, Percy W. Watson, John Read, Jason White, John Thomas (Trey) Lamar, III
House Municipalities Solomon C. Osborne, Stephanie Foster, Ronnie Crudup Jr., Ramona Blackledge, Daryl Porter, Brent Anderson, Edward Blackmon, Jr., Lester Carpenter, Greg Haney, Jody Steverson, Randy Rushing, John G. Faulkner, Noah Sanford, Kabir Karriem, Rob Roberson, Jeff Hale, Mark Tullos
House Public Property Brady Williamson, Johnathan Ray Lancaster, Gene Newman, Ronnie Crudup Jr., Earle S. Banks, Ken Morgan, Gregory Holloway, Sr., Richard Bennett, Randall Patterson, Tom Weathersby, John Read, Manly Barton, Lataisha M. Jackson, Karl Oliver, Jeff Hale
House Public Utilities Solomon C. Osborne, Hester Jackson-McCray, Lee Yancey, Billy Adam Calvert, Jay McKnight, Daryl Porter, Earle S. Banks, Charles Jim Beckett, C. Scott Bounds, Percy W. Watson, Gary Chism, Henry B. Zuber III, Casey Eure, Steve Massengill, Jody Steverson, Brent Powell, Karl Gibbs, Jeramey D. Anderson, Carl Mickens, Steve Hopkins, Michael T. Evans, Fred Shanks, Tracey T. Rosebud
House Rules Philip Gunn, Becky Currie, Gregory Holloway, Sr., Edward Blackmon, Jr., Mac Huddleston, Jerry R. Turner, Manly Barton, Randy P. Boyd, Jason White, Brent Powell, Shane Barnett
House State Library Charles Jim Beckett, Rufus Straughter, Richard Bennett, Greg Haney
House Universities and Colleges Clay Deweese, Jerry Darnell, Dana Underwood McLean, Stephanie Foster, Billy Adam Calvert, Kent McCarty, Alyce G. Clarke, Donnie Bell, Gregory Holloway, Sr., Rufus Straughter, Mac Huddleston, C. Scott Bounds, Bob Evans, Jody Steverson, Randy P. Boyd, Charles Young, Jr., Brent Powell, Lataisha M. Jackson, John G. Faulkner, Dana Criswell, Kevin Horan, Shane Aguirre, Orlando Paden, Donnie Scoggin, Stacey Hobgood Wilkes, Missy McGee, Cheikh Taylor
House Wildlife, Fisheries and Parks Johnathan Ray Lancaster, Billy Hudson, Ken Morgan, C. Scott Bounds, Bob Evans, Robert L. Johnson III, Lester Carpenter, Tom Miles, Chris Brown, John Thomas (Trey) Lamar, III, Bill Kinkade, Karl Oliver, Carl Mickens, Shane Barnett, Vince Mangold
House Apportionment and Elections Gene Newman, Zakiya Summers, Jansen Owen, Angela Cockerham, Willie Bailey, Becky Currie, Charles Jim Beckett, Rufus Straughter, Stephen A. Horne, John Read, Thomas U. Reynolds, Randy P. Boyd, Charles (Chuck) Younger, Dan Eubanks, Missy McGee, Tracey T. Rosebud, Price Wallace
House Banking and Financial Services Clay Deweese, Otis Anthony, Gene Newman, William (Bo) Brown, Lee Yancey, Billy Adam Calvert, Kent McCarty, Alyce G. Clarke, Jeffrey S. Guice, Earle S. Banks, Donnie Bell, Gregory Holloway, Sr., Jerry R. Turner, Bob Evans, Randall Patterson, Percy W. Watson, Lester Carpenter, Gary Chism, Henry B. Zuber III, Casey Eure, William Tracy Arnold, Chris Brown, Sonya Williams-Barnes, Cedric Burnett, Shane Barnett, Steve Hopkins, Christopher M. Bell, Shane Aguirre, Debra Gibbs
House Conservation and Water Resources Johnathan Ray Lancaster, Jerry Darnell, Hester Jackson-McCray, Troy Smith, Kent McCarty, Bryant W. Clark, Ken Morgan, Bill Pigott, Joey Hood, Chris Brown, Vince Mangold, Kenneth Walker, Mark Tullos, Price Wallace
House Gaming Hester Jackson-McCray, Jay McKnight, Kevin Felsher, Brent Anderson, Alyce G. Clarke, Willie Bailey, Richard Bennett, Robert L. Johnson III, Casey Eure, Carolyn Crawford, Timmy Ladner, Sonya Williams-Barnes, Charles Busby, Randy Rushing, Karl Gibbs, Oscar Denton, Cedric Burnett, Shane Aguirre, Kevin Ford
House Interstate Cooperation Omeria Scott, Stephen A. Horne, Bill Pigott, William Tracy Arnold, Tom Miles, Charles Busby, Tracey T. Rosebud
House Judiciary A Clay Deweese, Lee Yancey, Jay McKnight, Kevin Felsher, Bryant W. Clark, Angela Cockerham, Angela Cockerham, Sam C. Mims, V, Earle S. Banks, Charles Jim Beckett, Edward Blackmon, Jr., Bob Evans, Robert L. Johnson III, Percy W. Watson, Thomas U. Reynolds, Gary Chism, Joey Hood, Jason White, Chris Brown, John Thomas (Trey) Lamar, III, Karl Oliver, Steve Hopkins, Shane Aguirre, Dan Eubanks, Jarvis Dortch, Mark Tullos
House Judiciary B Jeffery Harness, Brady Williamson, Solomon C. Osborne, Dana Underwood McLean, Gene Newman, Shanda Yates, Jill Ford, William Andrews III, Daryl Porter, Jansen Owen, Henry B. Zuber III, Nick Bain, Tom Miles, Sonya Williams-Barnes, Lataisha M. Jackson, Jeramey D. Anderson, Joel Bomgar, Shane Barnett, Dana Criswell, Noah Sanford, Kevin Horan, Rob Roberson, Donnie Scoggin, Debra Gibbs, Stacey Hobgood Wilkes
House Judiciary En Banc Jeffery Harness, Brady Williamson, Clay Deweese, Solomon C. Osborne, Dana Underwood McLean, Gene Newman, Shanda Yates, Lee Yancey, William Andrews III, Jay McKnight, Daryl Porter, Jansen Owen, Kevin Felsher, Bryant W. Clark, Angela Cockerham, Angela Cockerham, Sam C. Mims, V, Earle S. Banks, Charles Jim Beckett, Edward Blackmon, Jr., Bob Evans, Robert L. Johnson III, Percy W. Watson, Thomas U. Reynolds, Gary Chism, Henry B. Zuber III, Nick Bain, Tom Miles, Carolyn Crawford, Joey Hood, Jason White, Chris Brown, Sonya Williams-Barnes, John Thomas (Trey) Lamar, III, Lataisha M. Jackson, Jeramey D. Anderson, Karl Oliver, Joel Bomgar, Shane Barnett, Dana Criswell, Noah Sanford, Kevin Horan, Steve Hopkins, Shane Aguirre, Dan Eubanks, Rob Roberson, Jarvis Dortch, Mark Tullos, Donnie Scoggin, Debra Gibbs, Stacey Hobgood Wilkes
House Local and Private Legislation Richard Bennett, Casey Eure, Jody Steverson, Manly Barton, Karl Gibbs, Lataisha M. Jackson, Price Wallace
House Management Angela Cockerham, Philip Gunn, John W. Hines, Sr., Rufus Straughter, Richard Bennett, C. Scott Bounds, Larry Byrd, Tom Weathersby, Lester Carpenter, Steve Massengill, Jason White
House Marine Resources Jay McKnight, Kevin Felsher, Brent Anderson, Jeffrey S. Guice, Casey Eure, Greg Haney, Carolyn Crawford, Timmy Ladner, Sonya Williams-Barnes, Charles Busby, Stacey Hobgood Wilkes
House Medicaid Lee Yancey, Daryl Porter, Bryant W. Clark, Omeria Scott, Sam C. Mims, V, Becky Currie, John W. Hines, Sr., Jerry R. Turner, Bob Evans, Henry B. Zuber III, Joey Hood, Randy P. Boyd, Jason White, Chris Brown, Dana Criswell, Rob Roberson, Debra Gibbs, Missy McGee, Fred Shanks
House Military Affairs Gene Newman, Stephanie Foster, Dale Goodin, John W. Hines, Sr., Mac Huddleston, Robert L. Johnson III, Lester Carpenter, Manly Barton, Charles Young, Jr., Randy Rushing, John G. Faulkner, Karl Oliver, Steve Hopkins, Kabir Karriem, Mark Tullos
House Ports, Harbors and Airports Kevin Felsher, Brent Anderson, Jeffrey S. Guice, Willie Bailey, Lester Carpenter, Greg Haney, Manly Barton, Sonya Williams-Barnes, Charles Busby, Kabir Karriem, Abe Marshall Hudson Jr.
House Public Health and Human Services Rickey Thompson, Dana Underwood McLean, Zakiya Summers, Ronnie Crudup Jr., Billy Adam Calvert, Jay McKnight, Bryant W. Clark, Omeria Scott, Sam C. Mims, V, Becky Currie, John W. Hines, Sr., John Read, Nick Bain, Jason White, Brent Powell, Cedric Burnett, Dana Criswell, Noah Sanford, Christopher M. Bell, Shane Aguirre, Dan Eubanks, Kabir Karriem, Rob Roberson, Orlando Paden, Jarvis Dortch, Donnie Scoggin, Missy McGee, Kevin Ford, Fred Shanks
House Transportation Brady Williamson, Jerry Darnell, Otis Anthony, Shanda Yates, William (Bo) Brown, Ronnie Crudup Jr., Jill Ford, Troy Smith, Jay McKnight, Jansen Owen, Bryant W. Clark, Jeffrey S. Guice, Larry Byrd, Tom Weathersby, Thomas U. Reynolds, Steve Massengill, William Tracy Arnold, Jody Steverson, Charles Busby, Oscar Denton, John G. Faulkner, Vince Mangold, Michael T. Evans, Rob Roberson, Orlando Paden, Abe Marshall Hudson Jr. , Missy McGee, Kevin Ford, Price Wallace
House Ways and Means Jeffrey S. Guice, Omeria Scott, Willie Bailey, Ken Morgan, Donnie Bell, Gregory Holloway, Sr., Rufus Straughter, Stephen A. Horne, Edward Blackmon, Jr., Bob Evans, Randall Patterson, Robert L. Johnson III, Larry Byrd, Tom Weathersby, Lester Carpenter, Thomas U. Reynolds, Gary Chism, Henry B. Zuber III, Steve Massengill, Nick Bain, Doug McLeod, Jody Steverson, Carolyn Crawford, Joey Hood, John Thomas (Trey) Lamar, III, Randy Rushing, Bill Kinkade, Brent Powell, Joel Bomgar, Shane Barnett, Kevin Horan, Shane Aguirre, Rob Roberson
House Energy Brady Williamson, Rickey Thompson, Hester Jackson-McCray, Ronnie Crudup Jr., Lee Yancey, Billy Adam Calvert, Angela Cockerham, Donnie Bell, Randall Patterson, Larry Byrd, Steve Massengill, William Tracy Arnold, Joey Hood, Charles Busby, Bill Kinkade, Brent Powell, Karl Gibbs, Carl Mickens, Shane Barnett, Noah Sanford, Kevin Horan, Dan Eubanks, Kabir Karriem, Michael T. Evans, Kenneth Walker, Jeff Hale, Tracey T. Rosebud
House Workforce Development Sam Creekmore IV, Rickey Thompson, Otis Anthony, Dana Underwood McLean, Zakiya Summers, Ronnie Crudup Jr., Jill Ford, Ramona Blackledge, Dale Goodin, Kevin Felsher, Donnie Bell, Greg Haney, Oscar Denton, Kenneth Walker, Jeff Hale
House Youth and Family Affairs Otis Anthony, Solomon C. Osborne, William Andrews III, Ramona Blackledge, Dale Goodin, Jansen Owen, Alyce G. Clarke, Cedric Burnett, Joel Bomgar, Orlando Paden, Jarvis Dortch
House Accountability, Efficiency, Transparency William Andrews III, Ramona Blackledge, Kent McCarty, Jerry R. Turner, Randy P. Boyd, Charles Young, Jr., Joel Bomgar, Dana Criswell, Noah Sanford, Steve Hopkins, Robert Foster, Stacey Hobgood Wilkes
House Tourism Clay Deweese, Sam Creekmore IV, Kevin Felsher, Omeria Scott, Willie Bailey, Becky Currie, Randall Patterson, Casey Eure, Steve Massengill, Nick Bain, Greg Haney, Tom Miles, Carolyn Crawford, Sonya Williams-Barnes, Oscar Denton, Christopher M. Bell, Orlando Paden, Mark Tullos, Abe Marshall Hudson Jr. , Debra Gibbs, Tracey T. Rosebud
House PEER Becky Currie, Richard Bennett, Jerry R. Turner, Percy W. Watson, Carolyn Crawford, Timmy Ladner, Cedric Burnett, Dan Eubanks
House Drug Policy Sam Creekmore IV, Rickey Thompson, Hester Jackson-McCray, Jill Ford, William Andrews III, Jay McKnight, Billy Hudson, Alyce G. Clarke, Becky Currie, Joey Hood, Jeramey D. Anderson, Oscar Denton, Joel Bomgar, Dana Criswell, Rob Roberson
House Legislative Reapportionment Stephanie Foster, William (Bo) Brown, Charles Jim Beckett, Edward Blackmon, Jr., John Read, Jason White, Vince Mangold, Dan Eubanks, Kevin Ford, Cheikh Taylor, Fred Shanks
Senate Business and Financial Institutions Gary Jackson, Robert L. Jackson, Michael McLendon, Kathy L. Chism, Daniel H. Sparks, Joseph Thomas Jr., John Horhn, Rita Potts Parks, Chris Caughman, Chad McMahan, Chris Johnson, Jenifer B. Branning, Kevin Blackwell
Senate Drug Policy Gary Jackson, David Jordan, Kathy L. Chism, Daniel H. Sparks, Sarita Simmons, Joseph Thomas Jr., Melanie Sojourner, Chris McDaniel, Sollie B. Norwood, Chris Johnson, Joel R.Carter, Jr.
Senate Economic and Workforce Development Kathy L. Chism, Daniel H. Sparks, Jeremy England, Dean Kirby, John A. Polk, Sally Doty, Sollie B. Norwood, David L. Parker, Chad McMahan, Juan Barnett, J. Walter Michel
Senate Elections David Blount, Joey Fillingane, Hob Bryan, Hillman Terome Frazier, Lydia Graves Chassaniol, David L. Parker, Jenifer B. Branning
Senate Environment Prot, Cons and Water Res David Jordan, Sarita Simmons, Tyler McCaughn, Jeff Tate, Albert Butler, Mike Thompson, Chris McDaniel, Scott DeLano, Tammy Felder Witherspoon, Chris Caughman, Neil S. Whaley
Senate Finance David Blount, Joey Fillingane, Hob Bryan, David Jordan, Daniel H. Sparks, Nicole Boyd, Joseph Thomas Jr., Melanie Sojourner, Mike Thompson, Jeremy England, Lydia Graves Chassaniol, Chris McDaniel, John Horhn, Derrick T. Simmons, Josh Harkins, Sally Doty, Rita Potts Parks, David L. Parker, Charles (Chuck) Younger, Chris Caughman, Barbara Blackmon, Chad McMahan, Juan Barnett, Joel R.Carter, Jr., Neil S. Whaley
Senate Highways and Transportation David Blount, Joey Fillingane, Sampson Jackson II, Willie Simmons, Hob Bryan, Michael McLendon, Melanie Sojourner, Albert Butler, Mike Thompson, Jeremy England, W. Briggs Hopson III, John Horhn, Scott DeLano, Philip Moran, Rita Potts Parks, Dennis DeBar, Jr., Charles (Chuck) Younger, Barbara Blackmon, Jenifer B. Branning, Joel R.Carter, Jr., Neil S. Whaley
Senate Housing David Jordan, Benjamin Suber, Nicole Boyd, Philip Moran, Sollie B. Norwood, Tammy Felder Witherspoon, David L. Parker, Barbara Blackmon, Jenifer B. Branning
Senate Interstate and Federal Cooperation Sampson Jackson II, Hillman Terome Frazier, Joseph Thomas Jr., Dean Kirby, Derrick T. Simmons
Senate Judiciary, Division A Hillman Terome Frazier, Nicole Boyd, Tyler McCaughn, Jeremy England, Dean Kirby, W. Briggs Hopson III, Chris McDaniel, Derrick T. Simmons, Sally Doty, Dennis DeBar, Jr., Angela Turner-Ford, David L. Parker, Barbara Blackmon, Jenifer B. Branning, Juan Barnett
Senate Judiciary, Division B Joey Fillingane, Sampson Jackson II, Daniel H. Sparks, Benjamin Suber, Joseph Thomas Jr., Tyler McCaughn, Mike Thompson, Jeremy England, Chris McDaniel, Derrick T. Simmons, Angela Burks Hill, Brice Wiggins, Dennis DeBar, Jr., Angela Turner-Ford, Barbara Blackmon
Senate Local and Private Gary Jackson, Jeff Tate, Dean Kirby, Barbara Blackmon, Chad McMahan
Senate Ports and Marine Resources Sarita Simmons, Melanie Sojourner, Albert Butler, Mike Thompson, Jeremy England, W. Briggs Hopson III, Scott DeLano, Derrick T. Simmons, Philip Moran, Brice Wiggins, Joseph M. Seymour
Senate Public Health and Welfare Gary Jackson, David Blount, Joey Fillingane, Hob Bryan, Hillman Terome Frazier, W. Briggs Hopson III, John Horhn, John A. Polk, Josh Harkins, Brice Wiggins, Sally Doty, Rita Potts Parks, Dennis DeBar, Jr., Tammy Felder Witherspoon, Chris Caughman, Chad McMahan, Chris Johnson, Kevin Blackwell
Senate Veterans and Military Affairs Lydia Graves Chassaniol, Scott DeLano, Dennis DeBar, Jr., Angela Turner-Ford, Chad McMahan, Joseph M. Seymour, Juan Barnett
Senate Agriculture Robert L. Jackson, Sampson Jackson II, David Jordan, Sarita Simmons, Tyler McCaughn, Melanie Sojourner, Lydia Graves Chassaniol, Henry B. Zuber III, Angela Burks Hill, Charles (Chuck) Younger, Chris Caughman, Joseph M. Seymour, Neil S. Whaley
Senate Appropriations Gary Jackson, Robert L. Jackson, Sampson Jackson II, Hillman Terome Frazier, Michael McLendon, Kathy L. Chism, Benjamin Suber, Sarita Simmons, Tyler McCaughn, Jeff Tate, Albert Butler, W. Briggs Hopson III, Scott DeLano, John A. Polk, Angela Burks Hill, Philip Moran, Brice Wiggins, Dennis DeBar, Jr., Angela Turner-Ford, Sollie B. Norwood, Tammy Felder Witherspoon, Chris Johnson, Joseph M. Seymour, Jenifer B. Branning, Kevin Blackwell, J. Walter Michel
Senate Constitution Hob Bryan, Hillman Terome Frazier, Kathy L. Chism, Benjamin Suber, Mike Thompson, Jeremy England, Derrick T. Simmons, Derrick T. Simmons, Chris Johnson, Chris Johnson, Jenifer B. Branning
Senate Corrections Sampson Jackson II, Daniel H. Sparks, Sarita Simmons, Melanie Sojourner, Lydia Graves Chassaniol, Derrick T. Simmons, Brice Wiggins, Dennis DeBar, Jr., Sollie B. Norwood, Juan Barnett, Joel R.Carter, Jr.
Senate County Affairs Robert L. Jackson, David Jordan, Tyler McCaughn, Jeff Tate, Melanie Sojourner, Angela Burks Hill, Charles (Chuck) Younger, Joseph M. Seymour, Neil S. Whaley
Senate Education David Blount, Hob Bryan, David Jordan, Michael McLendon, Nicole Boyd, W. Briggs Hopson III, Scott DeLano, John A. Polk, Angela Burks Hill, Brice Wiggins, Sally Doty, Dennis DeBar, Jr., Sollie B. Norwood, Chad McMahan, Chris Johnson
Senate Enrolled Bills Robert L. Jackson, Benjamin Suber, Chris McDaniel, Derrick T. Simmons, Sollie B. Norwood
Senate Ethics Joseph Thomas Jr., Albert Butler, Chris McDaniel, Rita Potts Parks, Sollie B. Norwood, Charles (Chuck) Younger, Joseph M. Seymour, Juan Barnett, J. Walter Michel
Senate Executive Contingent Fund Robert L. Jackson, W. Briggs Hopson III, Juan Barnett, J. Walter Michel, Neil S. Whaley
Senate Forestry Sampson Jackson II, Daniel H. Sparks, Joseph Thomas Jr., Tyler McCaughn, Jeff Tate, Albert Butler, Chris Caughman, Joseph M. Seymour, Jenifer B. Branning
Senate Insurance Michael McLendon, Nicole Boyd, Joseph Thomas Jr., Dean Kirby, John Horhn, Derrick T. Simmons, Josh Harkins, Angela Burks Hill, Charles (Chuck) Younger, Barbara Blackmon, Kevin Blackwell, J. Walter Michel
Senate Investigate State Offices Hillman Terome Frazier, Michael McLendon, Sarita Simmons, Mike Thompson, John Horhn, Angela Burks Hill, Philip Moran, Chris Caughman, Joel R.Carter, Jr.
Senate Labor Gary Jackson, Hillman Terome Frazier, Kathy L. Chism, Sarita Simmons, Jeff Tate, Melanie Sojourner, John Horhn, Tammy Felder Witherspoon, Joel R.Carter, Jr.
Senate Municipalities Gary Jackson, David Jordan, Michael McLendon, Benjamin Suber, Tyler McCaughn, Lydia Graves Chassaniol, Angela Turner-Ford, Tammy Felder Witherspoon, Chris Caughman, Joseph M. Seymour, Juan Barnett
Senate Public Property David Blount, Kathy L. Chism, Albert Butler, Josh Harkins, Sally Doty, Angela Turner-Ford, Joseph M. Seymour
Senate Rules Hillman Terome Frazier, Dean Kirby, Dennis DeBar, Jr., David L. Parker, J. Walter Michel
Senate State Library Kathy L. Chism, Sarita Simmons, Joseph Thomas Jr., Gary Chism, Sollie B. Norwood, Tammy Felder Witherspoon
Senate Tourism Robert L. Jackson, David Jordan, Nicole Boyd, Albert Butler, Mike Thompson, Lydia Graves Chassaniol, John Horhn, Philip Moran, Chad McMahan, Chris Johnson, Joel R.Carter, Jr.
Senate Universities and Colleges Gary Jackson, David Blount, Joey Fillingane, Hillman Terome Frazier, Daniel H. Sparks, John A. Polk, Josh Harkins, Rita Potts Parks, Tammy Felder Witherspoon, David L. Parker, Chris Caughman, J. Walter Michel
Senate Wildlife, Fisheries and Parks Sampson Jackson II, Kathy L. Chism, Daniel H. Sparks, Benjamin Suber, Tyler McCaughn, Chris McDaniel, Derrick T. Simmons, Charles (Chuck) Younger, Chris Caughman, J. Walter Michel, Neil S. Whaley
Senate Accountability, Efficiency, Transparency David Blount, Albert Butler, W. Briggs Hopson III, Chris McDaniel, John A. Polk, Angela Burks Hill, Sally Doty, Rita Potts Parks, Angela Turner-Ford, Jenifer B. Branning, Kevin Blackwell
Senate Energy Gary Jackson, Robert L. Jackson, Sampson Jackson II, Lydia Graves Chassaniol, Chris McDaniel, John A. Polk, Josh Harkins, Angela Burks Hill, Philip Moran, Sally Doty, Dennis DeBar, Jr., Juan Barnett, J. Walter Michel, Joel R.Carter, Jr., Neil S. Whaley
Senate Legislative Budget Committee Joey Fillingane, Dean Kirby, W. Briggs Hopson III, John Horhn, Josh Harkins, Sally Doty
Senate Medicaid David Blount, Joey Fillingane, Hob Bryan, John A. Polk, Josh Harkins, Brice Wiggins, Rita Potts Parks, Angela Turner-Ford, Barbara Blackmon, Chris Johnson, Kevin Blackwell
Senate Techonology Sampson Jackson II, Nicole Boyd, Jeff Tate, Scott DeLano, Angela Turner-Ford, David L. Parker, Kevin Blackwell